POŠKODBE HRBTENJAČE JE MOGOČE PREPREČITI

Novice Splošno

Poškodbe hrbtenjače so pogoste in imajo na posameznikovo življenje velik vpliv. Vendar njihov vzrok ni vedno samo smola, saj bi jih veliko bilo mogoče tudi preprečiti.

Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS - Soča so se v sodelovanju z Zvezo paraplegikov Slovenije pridružili pobudi največjega mednarodnega združenja strokovnjakov s področja bolezni in poškodb hrbtenjače (International Spinal Cord Society - ISCoS), da ob 5. septembru, mednarodnem dnevu osveščanja, o poškodbah hrbtenjače, tudi slovensko javnost opozorijo, da je poškodbe hrbtenjače mogoče preprečiti. Letošnje aktivnosti po vsem svetu potekajo pod sloganom »Ustavimo poškodbe hrbtenjače.«
Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače vsako leto sprejmejo okrog 40 pacientov s poškodbami hrbtenjače. Vzroki poškodb so različni, v zadnjih letih so na prvem mestu poškodbe zaradi različnih padcev, sledijo prometne nesreče, poškodbe pri delu, športnih aktivnostih, predvsem adrenalinskih športih in zaradi skokov v vodo. Prav število poškodb zaradi skokov v vodo se je letos povečalo in ob koncu letošnjega poletja so sprejeli na rehabilitacijo že dva pacienta po poškodbi vratne hrbtenjače zaradi skoka v plitko vodo, dva tovrstna pacienta pa sta še vedno hospitalizirana na Travmatološkem oddelku UKC Ljubljana.
URI-Soča je v ta namen pripravil novinarsko konferenco na kateri so sodelovali prim. mag. Rajmond Šavrin, dr. med., predstojnik oddelka za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI – Soča, Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije in Barbara Slaček, parapleginja in aktivna članica Zveze paraplegikov Slovenije.

Dogodku so pozornost posvetili: RTV-SLO (13 min) – POP-TV – Dostopno.si

Image-19325

Novice Splošno

JUBILEJNI 90. ROJSTNI DAN

Jubilejni 90. rojstni dan članice Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine
Image-19321

Novice Splošno

DRUŽENJE OB DNEVU ŽENA

Ob prazniku dneva žena, so se v petek, 6. marca , članice Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine zbrale na tradicionalnem druženju, kjer so skupaj proslavile svoj praznik.
Image-19319

Novice Splošno

SREČANJE NA URI SOČA - INFO TOČKA

V četrtek 5.3. smo v URI Soča izvedli »Info točko«, srečanje namenjeno paraplegikom in tetraplegikom iz naše regije, ki so trenutno na rehabilitaciji v URI Soča. Namen takšnih srečanj je, da se bodoči člani v sproščenem in podpor­nem okolju seznanijo…
Image-19311

Novice Splošno

POGOVORNA SKUPINA: MASKE, KI JIH NOSIMO

Na tokratni pogovorni skupini dne, 23. februarja smo s psihologinjo Vesno Radonjić Miholič spregovorili o maskah – vlogah, ki jih prevzemamo skozi življenje. 
Image-19308

Novice Splošno

ANALOGNO V SITI TEATRU

20. februarja je društvo za svoje člane in njihove bližnje organiziralo ogled komedije Analogno v Siti Teatru BTC. 
Image-19301

Novice Splošno

S PUSTOVANJEM SMO PRIKLICALI POMLAD

Na pustni torek smo se zbrali, da preženemo zimo in prikličemo pomlad.
Image-19312

Novice Splošno

2. KOLO LIGE ZPS V ŠAHU

Šahisti Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine uspešni v 2. kolu lige ZPS.
Image-19316

Novice Splošno

V NEDELJKO 3. TURNIR LIGE NLB WHEEL

Tretji turnir 18. sezone Regionalne košarkarske lige NLB Wheel je bil v nedeljo, 15. februarja 2026 v Gradačcu, kjer je gostitelj KIK Zmaj organiziral štiri tekme med ekipami iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Črne gore in Slovenije.
Image-19305

Novice Splošno

ANTON BAVEC IN MAJ CRKVENJAŠ ZMAGALA V SVOJIH STRELSKIH KATEGORIJAH

Na strelišču Strelskega kluba Ptuj je 14. februarja 2026 potekal tretji krog strelske lige ZPS RTS Medical in tretji Ančov memorial. 
Image-19286

Novice Splošno

ČETRTKOVI ŠAHOVSKI POPOLDNEVI

Na društvu so znova zaživeli šahovski popoldnevi.
Image-19294

Novice Splošno

17. POKAL ZPS V BILJARDU

Tokrat je tekmovanje potekalo v biljardnici Kaval v Ljubljani.
Image-19281

Novice Splošno

VSAKOLETNI PREVENTIVNI PREGLED

Rednega preventivnega pregleda, namenjenega odkrivanju bolezni sodobnega časa, se je udeležilo več kot 40 članov društva.
Image-19234

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON

Tokrat smo prejeli vabilo iz CSD Domžale iz skupine za pomoč uporabnikov osebne asistence, da jim predstavimo naš program preventive in osveščanja.
Image-19223

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON

Prvi letošnji obisk na šoli smo opravili 28. januarja na OŠ Škofljica.  Predstavili smo se vsem štirim oddelkom sedmih razredov. V avli šole so Slavko, Andor in Rok učencem in učiteljem predstavili njihove zgodbe, jih poučili o para in tetraplegiji,…
Image-19284

Novice Splošno

2. KOLO LIGE ZPS RTS MEDICAL

24. 1. 2026 je Društvo paraplegikov Istre in Krasa, organiziralo 2. kolo lige ZPS RTS Medical, ki je potekalo na strelišču v Postojni.
Image-19222

Novice Splošno

SPREJEM NOVIH ČLANOV

V petek 23. januarja2026, smo v društvenih prostorih pripravili prijetno srečanje, namenjeno sprejemu štirih novih članov, ki so se nam pridružili skupaj s svojimi spremljevalci.
Image-19292

Novice Splošno

HAIKU VEČER Z DARINKO SLANOVEC

21. januarja je v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik potekala predstavitev knjige Morje, sol, zbirke haiku poezije avtorice Darinke Slanovec, članice Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. 
Image-19315

Novice Splošno

1. KROG LIGAŠKEGA ŠAHOVSKEGA TEKMOVANJA ZPS V CELJU

Prvi krog ligaškega šahovskega tekmovanja Zveze paraplegikov Slovenije je bil 20. januarja 2026 v Celju, kjer se je v spominu na šahista Franc Ivenčnika pomerilo 16 šahistov iz petih društev ZPS v sedmih rundah po standardnih časovnih pravilih.
Image-19314

Novice Splošno

POROČILO 2. TURNIRJA LIGE ZPS BAUERFEIND

Drugi turnir lige ZPS Bauerfeind v košarki na vozičkih je 18. januarja 2026 potekal v športni dvorani OŠ Starše, kjer so odigrali tri tekme z zmago ekip DP Celje Thermana, DP MB Podravje in DP KR – NM Ormega MM.
Image-19197

Novice Splošno Slider

PRAVICA DO DOSTOPNOSTI

Zaživel je projekt »Tudi jaz bi šel noter« – skupaj za prostorsko dostopnost