Pisno in slikovno gradivo je bilo napisano in posneto v letu 2003, zato so podatki in posnetki v današnjem času precej spremenjeni. V velikih primerih so arhitekturne ovire že sanirane. Lahko pa vam vodič služi tudi za primerjavo kaj vse se je od takrat postorilo v dobrobit gibalno oviranim občanom.

Pred vami je publikacija o načrtno izbranih dostopnih javnih objektih in površinah v Ljubljani, ki jih z vidika oseb na invalidskih vozičkih lahko označimo kot primere dobre prakse. S to publikacijo želimo vsem gibalno oviranim ljudem in materam z otroškimi vozički pomagati pri gibanju po naši prestolnici in predstaviti tiste objekte, ki so dostopni brez arhitekturnih ovir ali pa jih imajo zelo malo. Med vsemi uporabniki so invalidi, še posebej pa invalidi na invalidskih vozičkih, najbolj diskriminirani v arhitekturno neurejenem grajenem okolju, ki jim onemogoča neodvisno funkcioniranje.

Uvodni del vodiča vam predstavlja namen publikacije, način dela, funkcionalne kriterije, oblikovanje prostora rez arhitekturnih ovir, dostopnost javnih odprtih površin za vse uporabnike in obravnavo odprtih površin in objektov v javni rabi. Druga področja pa vam v vodiču v besedi in sliki podrobno predstavljajo analizo dostopnih urbanih površin v Mestni občini Ljubljana.

Vodič so s sredstvi MOL Ljubljana skrbno pripravili: koordinator projekta Tatjana Nikolić, terensko delo Slavko Krajnc, Marino Popović, Marjeta Zorko in Tomaž Demšar, oblikovanje in priprava za tisk Goran Sabo, strokovna delavka na projektu Petra Krajner, univ. dipl. inž. kraj. arh in lektorica Julijana Jovanić. Vanj so vložili veliko truda, zato je vsekakor vreden ogleda, seveda pa boste v njemu našli tudi koristne napotke.