Z ROČNIM KOLESOM NA MALI MARATON FRANJA

Novice Splošno

Član našega društva Edo Ješe in prijatelj ročnih kolesarjev paraplegikov in tetraplegikov Peter Osterveršnik sta kot prva ročna kolesarja uspešno kolesarila na malem maratonu Franja. Preberite kaj je Peter napisal o tem podvigu.

»Na 97 km dolgi progi, z enim daljšim vzponom na 700 mnv, sva uspela obdržati povprečje čez 20 km/h. Bolj natančno 21,7 km/h, kar naju je oba presenetilo, pa verjetno tudi marsikaterega drugega kolesarja, ki sva ga prehitela na poti… Pri najinem ročnem podvigu, nama je z »rezanjem« zraka, pomagal Edov sin, Matej

.

S prvo takšno udeležbo sva zagotovo pisala zgodovino, čeprav organizatorji verjetno sploh niso opazili, da kdo poganja z rokami. Je pa to dober vzgled za druge paraplegike – ročne kolesarje, ki se jim je do sedaj tak podvig zdel preveč zahteven in si niso upali niti razmišljati o čem podobnem. Ni tako težko kot se zdi, samo dovolj treninga je potrebno pred takšnim podvigom. Poznam ročnega kolesarja paraplegika, ki ga tokrat žal ni bilo zraven, ampak vem, da bi bil sposoben zvoziti celo dolgo Franjo, pa še marsikateremu na specijalki bi jo pošteno podkuril. 

Na poti sva več krat slišala vprašanje, kako je poganjati z rokami, eden izmed navijačev ob cesti je celo vprašal, če je lažje poganjati z rokami, kot klasično. To vsekakor ni, ampak za nekatere je to edini možni način, ker ne morejo uporabljati svojih nog. Se pa vmes najde tudi kak uporabnik ročnega kolesa, ki ni paraplegik, ampak kolesari na roke iz veselja. Za nekoga bi to lahko bil tudi fitnes v naravi? Je pa klanec na ročnem kolesu nekaj povsem drugega, kot pri poganjanju z nogami. Še posebej, ko si že utrujen, je tudi par stopinj lahko že velik zalogaj. Starejša gospa ob cesti na vzponu, je bila ob pogledu na naju povsem šokirana in je rekla le: “O Marija pomagaj,…”

Je pa maraton Franja nek poseben fenomen. Sem to opazil že par let nazaj, ko sem se je udeležil z ležečim kolesom. Pravzaprav v osnovi nerad kolesarim v takšni gneči, ampak zabavno je, ko so ceste zaprte za promet in ni potrebno paziti na avtomobile, pa množica te avtomatsko povleče naprej in si zato tudi nekoliko hitrejši, kot če bi poganjal sam. Najbolj zabavno pa je, z ročnim kolesom prehitevati nekoga na več tisoč € vredni karbonski specijalki. To so takšni “nedeljski” kolesarji, ki pridejo pokazat kaj imajo v garaži. Ne vem no, ampak jaz bi se na njihovem mestu vprašal, kako je to možno, da jih nekdo s 16 kg težkim ročnim kolesom, prehiteva na roke. Bo treba malo več trenirat! Naj je kolo še ne vem kako lahko, samo pa vseeno ne gre.«

http://www.udobnoposvetu.si/dogodki/prva-rocna-kolesarja-na-cilju-male-franje

Image-18811

Novice Splošno

IZJEMEN USPEH NAŠIH PARAPLESALK NA TURNIRJU NA NIZOZEMSKEM

Paraplesalki našega društva sta na odmevnem mednarodnem turnirju na Nizozemskem dosegli odlične uvrstitve.
Image-18803

Novice Splošno

OBISK SLOVENSKEGA ETNOGRAFSKEGA MUZEJA

Ljubitelji umetnosti smo si v Slovenskem etnografskem muzeju ogledali razstavo »Med naravo in kulturo«
Image-18800

Novice Splošno

DELAVNICA BARVANJE VELIKONOČNIH PIRHOV

V društvenih prostorih smo ob velikonočnih praznikih pripravili delavnico o različnih tehnikah barvanja pirhov.
Image-18793

Novice Splošno

NAŠE DRUŠTVO JE PRIPRAVILO 4. KROG KEGLJAŠKE LIGE IN TURNIR ZA POKAL OBČINE DOMŽALE

Naše društvo je pripravilo 4. krog kegljaške lige in 27. turnir za pokal občine Domžale.
Image-18799

Novice Splošno

SREČANJE S SOCIALNIMA POVERJENIKOMA V KAMNIKU IN DOMŽALAH

Socialna poverjenika Peter Kralj in Anton Iskra sta za "svoje" člane pripravila skupno srečanje.
Image-18791

Novice Splošno

OGLED PREDSTAVE TRUBADUR V SNG OPERI IN BALET LJUBLJANA

Ogledali smo si predstavo z naslovom Trubadur, ki je bila v SNG Opera in balet Ljubljana.
Image-18788

Novice Splošno

DELAVNICA O UPORABI PAMETNEGA TELEFONA

Prva izvedba delavnice uporabe pametnega telefona.
Image-18787

Novice Splošno

DVE BRONASTI MEDALJI ZA NAŠEGA BILJARDISTA MATEJA BRAJKOVIČA

Biljardista Matej Brajkovič in David Slaček sta na evropskem prvenstvu osvojila štiri medalje  
Image-18782

Novice Splošno

NAŠA KOŠARKARSKA EKIPA NA DRŽAVNEM PRVENSTVU TRETJA

Ekipa naših košarkarjev DP Ljubljana Mercator je na državnem prvenstvu osvojila pokal za 3. mesto
Image-18781

Novice Splošno

STRELCI DOSEGLI ODLIČNE REZULTATE NA DRŽAVNEM PRVENSTVU

Strelci našega društva so uspešno nastopili na državnem prvenstvu.
Image-18774

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OSNOVNI ŠOLI PRESKA

Predstavniki projekta Različnost je zakon so prvič obiskali Osnovno šolo Preska.
Image-18768

Novice Splošno

PREDSTAVITEV MEDICINSKO TEHNIČNIH PRIPOMOČKOV

Ponovna predstavitev medicinsko tehničnih pripomočkov podjetja Soča Oprema
Image-18767

Novice Splošno

PRAZNOVANJE JUBILEJNEGA ROJSTNEGA DNE

Ob 80. letnici smo obiskali našega člana in ga presenetili s sladkim presenečenjem
Image-18765

Novice Splošno

NAŠI ORLI TUDI TOKRAT NAVDUŠILI V PLANICI

Tudi letos se je v Panici odvijala napeta tekma ob zaključku svetovnega pokala. Nov svetovni rekord je postavil Domen Prevc.
Image-18761

Novice Splošno

SLOVENSKI PARAPLESALCI ODLIČNO NASTOPILI V HONGKONGU

Naša paraplesalka Lara Nedeljkovič je na odmevnem turnirju v Hongkongu osvojila odlično šesto mesto
Image-18747

Različnost je ZAKON Novice Splošno

OŠ BREZOVICA SMO V ENEM TEDNU OBISKALI DVAKRAT

S projektom Različnost je zakon smo se na OŠ Brezovica v enem tednu predstavili kar dvakrat
Image-18744

Novice Splošno

UROŠ MILUTINOVIČ – DRŽAVNI PRVAK MED VETERANI

Tretje kolo kegljaške lige ZPS je potekalo na kegljišču Golovec v Celju
Image-18756

Novice Splošno

ODLIČNI REZULTATI NAŠIH STRELCEV V 4. KOLU LIGE ZPS

Ekipa naših strelcev je na zaključnem tekmovanju v 4. kolu dosegla odlične rezultate
Image-18752

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ DR. FRANCETA PREŠERNA

S projektom »Različnost je zakon« smo se predstavili učencem 7. razreda na OŠ dr. Franceta Prešerna v Ribnici
Image-18759

Novice Splošno

ŠAHOVSKA EKIPA DRUGA – ADAM DMITROVIČ TRETJI

Ekipa šahistov našega društva je v tretjem krogu v prostorih Ars Vive osvojila 2. mesto