UŽIVANJE ALKOHOLA TUDI V ČASU EPIDEMIJE NI PRIPOROČLJIVO

Novice Splošno

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine sodeluje v projektu SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola. V sklopu z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), drugimi nevladnimi organizacijami in drugimi deležniki opozarja na posledice škodljivega in tveganega pitja alkohola.

V nadaljevanju povzemamo nekatere ugotovitve in priporočila, ki so nastala v sklopu tega projekta, glede pitja alkohola v času epidemije:
Epidemija COVID-19 ima velik vpliv na naše vsakdanje življenje in marsikomu povzroča veliko stresa, zbuja občutke strahu, nemoči, jeze itd.

V takšnih situacijah običajno razmišljamo o načinih, s pomočjo katerih bi se teh občutkov znebili. Eden izmed načinov, na katere lahko v takšnih situacijam pomislimo, je tudi pitje alkohola.
Kadar popijemo manjše količine alkohola, dobimo občutek sproščenost, smo bolje razpoloženi in za nekaj trenutkov pozabimo na svoje težave, saj alkohol upočasni delovanje osrednjega živčnega sistema. Pri tem je pomembno izpostaviti, da gre samo za kratkotrajne učinke, ki izginejo, potem ko se alkohol izloči iz telesa.
Alkohol pa ima poleg tega, da negativno vpliva na zmožnost presoje in oslabi psihofizično delovanje ter s tem onemogoči ustrezno odzivanje na dogajanje okoli nas, še mnogo drugih negativnih učinkov, kot so npr.: slabost in bruhanje, motnje srčnega ritma, vnetje trebušne slinavke, vnetje želodca, motnje razpoloženja, ravnotežja, motnje v presojanju, v koordinaciji, v spominu, motnje spanja, motnje v spolnosti, nekritičnost in nasilnost. Da o prometnih nesrečah in materialni škodi sploh ne govorimo. Rezultati raziskav kažejo, da ima alkohol že kratkoročni vpliv na imunski sistem, saj je posameznik še 24 ur potem, ko je popil preveč alkohola, bolj dovzeten za viruse in bakterije, torej posledično tudi za okužbe.
Namesto pitja alkohola je priporočljivo, da pridobite pomembne informacije o trenutni situaciji v Sloveniji, o svoji stiski govorite z ljudmi, ki so vam blizu, ohranjate socialne stike. S pomočjo sodobne tehnologije, skrbite za zdrav življenjski slog, preizkusite dihalne vaje, ki so dostopne na spletu itd. Če je vaša stiska prehuda, pa poiščite ustrezno psihološko pomoč (npr. preko brezplačnih razbremenilnih telefonskih pogovorov).
Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada (80%) in Republika Slovenija (20%).

Image-18788

Novice Splošno

DELAVNICA O UPORABI PAMETNEGA TELEFONA

Prva izvedba delavnice uporabe pametnega telefona.
Image-18787

Novice Splošno

DVE BRONASTI MEDALJI ZA NAŠEGA BILJARDISTA MATEJA BRAJKOVIČA

Biljardista Matej Brajkovič in David Slaček sta na evropskem prvenstvu osvojila štiri medalje  
Image-18782

Novice Splošno

NAŠA KOŠARKARSKA EKIPA NA DRŽAVNEM PRVENSTVU TRETJA

Ekipa naših košarkarjev DP Ljubljana Mercator je na državnem prvenstvu osvojila pokal za 3. mesto
Image-18781

Novice Splošno

STRELCI DOSEGLI ODLIČNE REZULTATE NA DRŽAVNEM PRVENSTVU

Strelci našega društva so uspešno nastopili na državnem prvenstvu.
Image-18774

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OSNOVNI ŠOLI PRESKA

Predstavniki projekta Različnost je zakon so prvič obiskali Osnovno šolo Preska.
Image-18768

Novice Splošno

PREDSTAVITEV MEDICINSKO TEHNIČNIH PRIPOMOČKOV

Ponovna predstavitev medicinsko tehničnih pripomočkov podjetja Soča Oprema
Image-18767

Novice Splošno

PRAZNOVANJE JUBILEJNEGA ROJSTNEGA DNE

Ob 80. letnici smo obiskali našega člana in ga presenetili s sladkim presenečenjem
Image-18765

Novice Splošno

NAŠI ORLI TUDI TOKRAT NAVDUŠILI V PLANICI

Tudi letos se je v Panici odvijala napeta tekma ob zaključku svetovnega pokala. Nov svetovni rekord je postavil Domen Prevc.
Image-18761

Novice Splošno

SLOVENSKI PARAPLESALCI ODLIČNO NASTOPILI V HONGKONGU

Naša paraplesalka Lara Nedeljkovič je na odmevnem turnirju v Hongkongu osvojila odlično šesto mesto
Image-18747

Različnost je ZAKON Novice Splošno

OŠ BREZOVICA SMO V ENEM TEDNU OBISKALI DVAKRAT

S projektom Različnost je zakon smo se na OŠ Brezovica v enem tednu predstavili kar dvakrat
Image-18744

Novice Splošno

UROŠ MILUTINOVIČ – DRŽAVNI PRVAK MED VETERANI

Tretje kolo kegljaške lige ZPS je potekalo na kegljišču Golovec v Celju
Image-18756

Novice Splošno

ODLIČNI REZULTATI NAŠIH STRELCEV V 4. KOLU LIGE ZPS

Ekipa naših strelcev je na zaključnem tekmovanju v 4. kolu dosegla odlične rezultate
Image-18752

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ DR. FRANCETA PREŠERNA

S projektom »Različnost je zakon« smo se predstavili učencem 7. razreda na OŠ dr. Franceta Prešerna v Ribnici
Image-18759

Novice Splošno

ŠAHOVSKA EKIPA DRUGA – ADAM DMITROVIČ TRETJI

Ekipa šahistov našega društva je v tretjem krogu v prostorih Ars Vive osvojila 2. mesto  
Image-18739

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ BREZOVICA

Naša ekipa je projekt «Različnost je zakon« predstavila na Osnovni šoli Brezovica
Image-18737

Novice Splošno

DELAVNICA ZA KREPITEV SPOMINA

Na društvu smo izvedli vaje za ohranjanje mentalne vitalnosti.
Image-18733

Novice Splošno

MREŽA MOST

Sodelovanje z Voluntariatom pri Projektu za povezovanje nevladnih organizacij
Image-18732

Novice Splošno

NA ODMEVNEM TURNIRJU NASTOPILI TUDI TRIJE IGRALCI NAŠEGA DRUŠTVA

Na odmevnem namiznoteniškem turnirju v Italiji so tekmovali tudi igralci našega društva
Image-18726

Novice Splošno

PRAZNOVANJE OB DNEVU ŽENA

Naše članice, sodelavke in prijateljice društva so praznik ob Dnevu žena praznovale 8. marca 2024 v Zajčji Dobravi v Ljubljani.
Image-18720

Novice Splošno

S PUSTOVANJEM SMO ODGNALI ZIMO

Pustovanje s pustnimi maskami, ki smo jih tudi nagradili