S člani društva smo si v petek, 25. oktobra 2024 v Narodni galeriji ogledali občasno razstavo z naslovom Stari mojstri iz zbirk Muzja za umetnost in obrt, Zagreb. Zagrebški Muzej za umetnost in obrt je bil ustanovljen leta 1880 in je trenutno zaradi poškodb, nastalih v potresu leta 2020 zaprt za javnost. Razstavna dejavnost Muzeja je kljub temu še vedno zelo intenzivna, vendar pa je usmerjena na gostovanja v drugih prostorih. Gostujoča razstava v Narodni galeriji v Ljubljani je tako plod dolgoletnega sodelovanja obeh muzejskih institucij.
Na razstavi smo si ogledali predstavljena umetniška dela s področja slikarstva, kiparstva in grafične umetnosti. Dela iz slikarske zbirke izhajajo iz druge polovice 14. pa vse do 18. stoletja. Zastopana so z izborom devetnajstih umetnin reprezentativnih italijanskih in severnjaških starih mojstrov in njihovih delavnic, kot so Leandro Bassano, Francesco Cairo in Paolo Veneziano.
Izbor iz kiparske zbirke se nanaša na mojstre, ki so pomembni za subalpsko tradicijo lesenega polikromiranega kiparstva. Njihova dela so bila prvotno del opreme oltarnih enot v sakralnih stavbah na območju južne Tirolske, Zgornje Avstrije, Bavarske, Štajerske in Hrvaške ter opozarjajo na umetniške dosežke pod pokroviteljstvom cerkvenih naročnikov v okolju, ki je cenilo uveljavljene umetniške modele, tradicijo in grafične predloge, zelo pogosto pa tudi strogo kodificirane ikonografske vzorce. Petnajst plastik iz kiparske zbirke Muzeja za umetnost in obrt izhaja iz obdobja od 15. do konca 18. stoletja in predstavlja dejavnost starih mojstrov, kot so štajerski mojster Hans von Judenburg, bavarski mojster Hans Degler in še posebej pomembni štajerski baročni mojstri, kot so Vid (Veit) Königer iz Gradca in Jožef Holzinger.
Grafična zbirka Muzeja za umetnost in obrt je predstavljena s pomembnimi deli starih mojstrov, datiranimi v razponu od 16. in do konca 18. stoletja sodi med najbolj cenjene zakladnice, ki hranijo grafično produkcijo evropskega kulturnega kroga. Izbranih enajst grafik prikazuje razlike v grafični tehniki, izvedbi in umetniški interpretaciji posameznih tem v južnem oziroma italijanskem in severnem grafičnem ustvarjanju. Med izbranimi deli so grafični prevodi del Julija Klovića, Michelangela Buonarrotija in Petra Paula Rubensa ter izvirne jedkanice Jacquesa Callota, Giuseppeja Vasija in drugih pomembnih grafikov, ki predstavljajo svojevrstno panoramo izjemnih dosežkov evropske grafike.
Narodni galeriji se zahvaljujemo za prijazen sprejem in strokovno vodenje po razstavi. Z veseljem se kmalu vrnemo!
NARODNA GALERIJA – OGLED RAZSTAVE STARI MOJSTRI
Novice Splošno
Novice Splošno
LIKOVNA KOLONIJA »BELOKRANJSKA JESEN 2024«
Novice Splošno
SPREJEM NOVIH ČLANOV
Novice Splošno
POTOPISNO PREDAVANJE O PERUJU
Novice Splošno
FILMSKO POPOLDNE NA DRUŠTVU
Novice Splošno
BOJAN LUKEŽIČ – DRŽAVNI PRVAK V NAMIZNEM TENISU
Različnost je ZAKON Novice Splošno
ŽIVA KNJIŽNICA NA OŠ POLJANE
Novice Splošno
PRVI SESTANEK SOCIALNIH POVERJENIKOV Z NOVO VODJO
Različnost je ZAKON Novice Splošno
RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ SODRAŽICA
Različnost je ZAKON Novice Splošno
RAZLIČNOST JE ZAKON NA OSNOVNI ŠOLI CERKNICA
Novice Splošno
USPEŠNO IZVEDEN DRUŠTVENI PREIZKUS
Novice Splošno
PRIJATELJSKI TURNIR V KOŠARKI NA VOZIČKU – BIHAĆ
Novice Splošno
NOVA VODJA ŠPORTA SE PREDSTAVI NA SESTANKU
Novice Splošno
DODATNO USPOSABLJANJE OSEBNIH ASISTENTOV IN UPORABNIKOV
Novice Splošno
IZŠLA JE JESENSKA ŠTEVILKA GLASILA IZZIV
Novice Splošno
NA 32. REPUBLIŠKIH ŠPORTNIH IGRAH TUDI NAŠA ATLETA
Različnost je ZAKON Novice Splošno
DAN DEJAVNOSTI NA OSNOVNI ŠOLI IG
Novice Splošno
NAREDI KORAK – (P)OSTANI JUNAK
Novice Splošno
GIBALNO OVIRANI IZKORISTITE PREVOZ NA KLIC!
Novice Splošno
EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI S TRADICIONALNIM OVIRANTLONOM
Novice Splošno