»KER ALKOHOL NI MLEKO«

Novice Splošno

Štiri največje mreže na področju preprečevanja zasvojenosti v Sloveniji - Preventivna platforma, NVO varujejo naše zdravje, Mreža 25x25 ter Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, so pred kratkim predstavile spletno stran www.keralkoholnimleko.si, ki je namenjena zbiranju podpore odločnejšim ukrepom na področju alkohola pri nas.

Pridružite se – Zveza paraplegikov Slovenije se je akciji že pridružila.
Koordinator kampanje, Jan Peloza, je ob tem povedal: »Kampanja je nastala kot odgovor na dejstvo, da se Slovenija uvršča v sam svetovni vrh po porabi alkohola za osebe starejše od 15 let. Kljub temu, da šest od desetih slovenskih sedmošolcev do alkohola pride doma, verjamemo da so starši in stari starši le del problema, težava pa je predvsem vsesplošna sprejetost alkohola – od dostopnosti na vsakem koraku, zelo nizkih cen, oglasov, ki ciljajo na vse mlajše osebe, do alarmantno nizkega upoštevanja zakona o prepovedi prodaje alkohola mladoletnim. Skoraj polovica otrok, ki prične piti v osnovnošolskih letih, od njega postane zasvojena, zasvojenost pa se lahko razvije že po enem letu. Zato uradno lansiramo kampanjo zbiranja podpisov za uvedbo celostnih ukrepov na področju alkoholne politike pri nas, kar pa ne pomeni, da mora na tej točki ukrepati samo država. Veliko lahko pri tem storijo tudi npr. gostinci, prodajalci, starši, oglaševalci, zdravniki, nevladne organizacije, stari starši, medicinske sestre, učitelji, predvsem pa znane osebnosti in vplivneži.« Primer dobre prakse pri podpori kampanji sta vplivneža Teja in Jani, znana pod psevdonimi »Cool Fotr« in »Cool Mamacita«, ki imata na družbenih omrežjih zelo veliko skupino sledilcev in podpornikov.
Socialno-marketinška kampanja »Ker alkohol ni mleko«, ki je bila od maja letos pretežno vidna preko slovenskih družbenih omrežij, je jasno pokazala, da jemljemo pitje alkohola med slovenskimi otroki kot nekaj samo po sebi umevnega. Začetni video, ko trener na zrežiranem končnem izletu ponuja alkohol 12-letnikom, je postal viralen, pobudnike kampanje pa je zmotilo predvsem večinsko opravičevanje in neobsojanje početja trenerja. Video (dostopen na povezavi https://tinyurl.com/alkoholnimleko) si je od takrat ogledalo že preko 140 tisoč ljudi s preko 10 tisoč odzivi nanj.
Čeprav bodo podpisi, zbrani na spletni strani www.keralkoholnimleko.si, po koncu zbiranja predani Ministru za zdravje, ki je končno odgovorno za pripravo zakonodajnih ukrepov na tem področju, se pobudniki kampanje zavzemajo za začetek dialoga tudi z različnimi interesnimi združenji, ki bi lahko alarmantno situacijo na tem področju še dodatno zajezili s svojim proaktivni delovanjem. Podpisi podpore posameznikov ter privatnih, javnih, profitnih in neprofitnih organizacij, se bodo na spletni strani kampanje zbirali do decembra letos, ko bo javnosti tudi uradno sporočen rezultat.

Image-18825

Novice Splošno

VABILO NA OGLED TEKEM POGAČNIKOVEGA MEMORIALA

Naše društvo organizira že 44. Pogačnikov memorial z 28. mednarodnim turnirjem
Image-18818

Novice Splošno

SREČANJE S SOCIALNIM POVERJENIKOM ADOLFOM KOŠMRLOM

Socialni poverjenik Adolf Košmrlj je za "svoje" člane pripravil srečanje v hostlu Ars Viva, v Podcerkvi.
Image-18813

Novice Splošno

POGOVORNA DELAVNICA – KOMUNIKACIJA IN SPORAZUMEVANJE

Na aprilski Pogovorni skupini smo se posvetili temi - Komunikacije.
Image-18806

Novice Splošno

NASLOV DRŽAVNIH PRVAKOV JE OSVOJILA NAŠA EKIPA DP-LJ 1

Na državnem prvenstvu v curlingu na vozičkih so sodelovale tudi tri ekipe našega društva
Image-18811

Novice Splošno

IZJEMEN USPEH NAŠIH PARAPLESALK NA TURNIRJU NA NIZOZEMSKEM

Paraplesalki našega društva sta na odmevnem mednarodnem turnirju na Nizozemskem dosegli odlične uvrstitve.
Image-18803

Novice Splošno

OBISK SLOVENSKEGA ETNOGRAFSKEGA MUZEJA

Ljubitelji umetnosti smo si v Slovenskem etnografskem muzeju ogledali razstavo »Med naravo in kulturo«
Image-18800

Novice Splošno

DELAVNICA BARVANJE VELIKONOČNIH PIRHOV

V društvenih prostorih smo ob velikonočnih praznikih pripravili delavnico o različnih tehnikah barvanja pirhov.
Image-18793

Novice Splošno

NAŠE DRUŠTVO JE PRIPRAVILO 4. KROG KEGLJAŠKE LIGE IN TURNIR ZA POKAL OBČINE DOMŽALE

Naše društvo je pripravilo 4. krog kegljaške lige in 27. turnir za pokal občine Domžale.
Image-18799

Novice Splošno

SREČANJE S SOCIALNIMA POVERJENIKOMA V KAMNIKU IN DOMŽALAH

Socialna poverjenika Peter Kralj in Anton Iskra sta za "svoje" člane pripravila skupno srečanje.
Image-18791

Novice Splošno

OGLED PREDSTAVE TRUBADUR V SNG OPERI IN BALET LJUBLJANA

Ogledali smo si predstavo z naslovom Trubadur, ki je bila v SNG Opera in balet Ljubljana.
Image-18788

Novice Splošno

DELAVNICA O UPORABI PAMETNEGA TELEFONA

Prva izvedba delavnice uporabe pametnega telefona.
Image-18787

Novice Splošno

DVE BRONASTI MEDALJI ZA NAŠEGA BILJARDISTA MATEJA BRAJKOVIČA

Biljardista Matej Brajkovič in David Slaček sta na evropskem prvenstvu osvojila štiri medalje  
Image-18782

Novice Splošno

NAŠA KOŠARKARSKA EKIPA NA DRŽAVNEM PRVENSTVU TRETJA

Ekipa naših košarkarjev DP Ljubljana Mercator je na državnem prvenstvu osvojila pokal za 3. mesto
Image-18781

Novice Splošno

STRELCI DOSEGLI ODLIČNE REZULTATE NA DRŽAVNEM PRVENSTVU

Strelci našega društva so uspešno nastopili na državnem prvenstvu.
Image-18774

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OSNOVNI ŠOLI PRESKA

Predstavniki projekta Različnost je zakon so prvič obiskali Osnovno šolo Preska.
Image-18768

Novice Splošno

PREDSTAVITEV MEDICINSKO TEHNIČNIH PRIPOMOČKOV

Ponovna predstavitev medicinsko tehničnih pripomočkov podjetja Soča Oprema
Image-18767

Novice Splošno

PRAZNOVANJE JUBILEJNEGA ROJSTNEGA DNE

Ob 80. letnici smo obiskali našega člana in ga presenetili s sladkim presenečenjem
Image-18765

Novice Splošno

NAŠI ORLI TUDI TOKRAT NAVDUŠILI V PLANICI

Tudi letos se je v Panici odvijala napeta tekma ob zaključku svetovnega pokala. Nov svetovni rekord je postavil Domen Prevc.
Image-18761

Novice Splošno

SLOVENSKI PARAPLESALCI ODLIČNO NASTOPILI V HONGKONGU

Naša paraplesalka Lara Nedeljkovič je na odmevnem turnirju v Hongkongu osvojila odlično šesto mesto
Image-18747

Različnost je ZAKON Novice Splošno

OŠ BREZOVICA SMO V ENEM TEDNU OBISKALI DVAKRAT

S projektom Različnost je zakon smo se na OŠ Brezovica v enem tednu predstavili kar dvakrat