INVALIDNINE TUDI TISTIM, KI SE NISO POŠKODOVALI PRI DELU

Novice Splošno

Državni svetnik in predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic je 12. julija 2021na 24. redni seji Državnega zbora poslancem in predstavnikom vlade predstavil Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2J.

Poudaril je: »Pred vami je predlog zakona, ki smo ga oblikovali z namenom odpraviti diskriminacijo pri upravičenosti do prejemanja invalidnine. V skladu z določbami ZPIZ-1 je invalidnino lahko pridobil vsak zavarovanec, ki mu je nastala telesna okvara kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni oziroma bolezni ali poškodbe izven dela, ne glede na to, ali je užival kakšno drugo pravico po ZPIZ-1.
V ZPIZ-2 pa invalidnina ni več urejena. Določeno je le, da se določbe ZPIZ-1, v katerih je urejena invalidnina, še naprej uporabljajo, vendar le, če je telesna okvara posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. V okviru priprave predloga ZPIZ-2 je bilo namreč dogovorjeno, da se invalidnina izloči iz sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja in se jo uredi ločeno. Pri tem se je v postopku sprejemanja zakona vsem dotedanjim prejemnikom invalidnine, ki so to pravico pridobili po ZPIZ-1, z določbami tretjega odstavka 403. člena ZPIZ-2, zagotovilo njeno nadaljnje prejemanje, možnost pridobitve pravice do invalidnine pa zgolj tistim, katerih telesna okvara je nastala zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. Zavarovanci, katerih telesna okvara je nastala po 1. januarju 2013 kot posledica bolezni ali poškodbe izven dela, tako do danes niso mogli pridobiti pravice do invalidnine, saj ustrezne področne zakonodaje še ni, čeprav naj bi jo sprejeli v roku dveh let po uveljavitvi ZPIZ-2.

Cilj zakona je odpraviti neenakost med zavarovanci, ki so upravičeni do invalidnine zaradi telesne okvare, ki je nastala zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, in zavarovanci, ki do invalidnine od 1. januarja 2013 niso upravičeni, ker je njihova telesna okvara nastala izven dela. Slednjim se želi ponovno omogočiti dostop do pravice do invalidnine, ki je po uveljavitvi ZPIZ-2 niso mogli več pridobiti. Še pomembnejši cilj zakona pa je odpraviti neenakost med zavarovanci, ki imajo telesno okvaro, ki je nastala izven dela pred 1. januarjem 2013, in tistimi, ki jim je iz enakih razlogov nastala telesna okvara po tem datumu. Pri teh osebah namreč ni nobene osebne razlike, zato je s tega vidika neenakopravnost še toliko večja.

S predlogom zakona se posega v 403. in 429. člen ZPIZ-2, pri čemer se črta tiste dele določb, ki vsebujejo pogoj, da je telesna okvara nastala zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. S tem se vsem zavarovancem s telesno okvaro, ne glede na vzrok njenega nastanka, omogoča, da pridobijo pravico do izplačila invalidnine.
Veseli nas, da je predlog zakona v obravnavi na pristojnem Odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide dobil soglasno podporo, pozdravljamo pa tudi amandma, ki ga je sprejel navedeni odbor in s katerim je ustrezno naslovil pomisleke Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora.

Zavedamo se, da je zakon nesistemski, vendar upamo, da se bo z njegovim sprejemom začasno zapolnilo nastalo pravno praznino in do sprejema ustreznega področnega zakona odpravilo diskriminacijo med posamezniki, ki se med seboj razlikujejo zgolj po času in vzroku nastanka telesne okvare, njihove potrebe pa so primerljive. Gre za osebe, pri katerih je prihodek, kot je invalidnina, ključnega pomena za zagotavljanje njihove vključenosti v družbeno življenje, zato vas prosim, da predlog zakona podprete.« Državni zbor je s 86 glasovi za in tremi proti potrdil predlog novele zakona . In to je velika pridobitev za invalide za katero so bili do sedaj prikrajšani. In seveda tudi veliko prizadevanje svetnika Daneta Kastelica in Državnega sveta.

Image-19145

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ RODICA

Par let je mimo odkar smo nazadnje obiskali OŠ Rodica.
Image-19142

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ DANILE KUMAR

Tokrat smo obiskali Osnovno šolo Danile Kumar. 14. in 18. novembra smo se predstavili osmim razredom. V sodelovanju z vodstvom in učitelji smo jim pripravili košarko na vozičkih, namizni tenis in slikanje z usti ter poligon z arhitekturnimi ovirami.…
Image-19138

Novice Splošno

OGLED PREDSTAVE ANALOGNO, TADEJA TOŠA V SITI TEATRU

Tadej Toš je s predstavo v Siti Teatru navdušil občinstvo s humorjem in iskrenostjo.
Image-19137

Novice Splošno

ČLANI DRUŠTVA SMO SI OGLEDALI OPERO DEVICA ORLEANSKA

Člani Društva paraplegikov so doživeli nepozaben kulturni večer.
Image-19141

Novice Splošno

POGOVORNA SKUPINA – ČUSTVA, KOMUNIKACIJA

Na delavnici NISI SAM, ki jo sofinancira AVP; smo se tokrat pogovarjali skupaj s psihologinjo dr. Vesno Radonjič Miholič o čustvih, komunikaciji, naših reakcijah v danih situacijah.
Image-19128

Novice Splošno

SESTANEK SOCIALNIH POVERJENIKOV DRUŠTVA

Socialni poverjeniki Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine so na srečanju pregledali delo v preteklem obdobju ter se posvetili pomembni temi komunikacije in odnosov.
Image-19123

Novice Splošno

POTOPISNO PREDAVANJE O JEMNU IN OMANU Z LUDVIKOM CENCLJEM

Naši člani so znova »potovali« – tokrat smo se z Ludvikom Cencljem podali na zanimivo potepanje po daljnem Jemnu in Omanu.
Image-19120

Novice Splošno

USPEŠEN NASTOP SLOVENSKIH PARAPLESALCEV V ANGLIJI

Paraplesalki našega društva zelo dobro tekmovali na mednarodnem turnirju v Angliji
Image-19133

Novice Splošno

TRADICIONALNO DRUŽENJE POD KISOVSKO SKAKALNICO

Tudi letos je socialni poverjenik Marjan Zupanec povabil člane iz zasavskih občin na prijetno srečanje.
Image-19117

Novice Splošno

SREČANJE S SOCIALNIMI POVERJENIKI

Srečanje članov in njihovimi socialnimi poverjeniki v Ivančni Gorici
Image-19112

Novice Splošno

LIKOVNA KOLONIJA BELOKRANJSKA JESEN 2025

Na likovni koloniji v Semiču je sodeloval tudi naš slikar Željko Vertelj. 
Image-19107

Novice Splošno

DRUŠTVO NA DNEVIH KAKOVOSTI V ZD CENTER LJUBLJANA

Predstavnice našega društva so se udeležile Dneva kakovosti v zdravstvenem domu Center Ljubljana
Image-19118

Novice Splošno

XVIII. LITERARNI MARATON RDEČA JABOLKA 2025

Naša recitatorska skupina »Ona&one« je gostovala na XVIII. Literarnem maratonu Rdeča jabolka
Image-19106

Novice Splošno

SREČANJE ČLANOV S SOCIALNO POVERJENICO PETRO MEŽNAR

Srečanje s socialno poverjenico Petro Mežnar je prineslo sproščen klepet in izmenjavo izkušenj.
Image-19102

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ VENCLJA PERKA

Rok Bratovž je obiskal svojo osnovno šolo Venclja Perka v Domžalah 
Image-19099

Novice Splošno

ODLIČNI REZULTATI NAŠIH IGRALCEV NA DRŽAVNEM PRVENSTVU

Naši igralci namiznega tenisa so na državnem prvenstvu v močni konkurenci dosegli zelo dobre rezultate
Image-19094

Novice Splošno

NEPOZABNO DOŽIVETJE OB POLETU S HELIKOPTERJEM

Med udeleženci poleta s helikopterjem so bili tudi novi člani Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine
Image-19089

Novice Splošno

ZMAGOVALNI POKAL – MATEJU BRAJKOVIČU

Naš biljardist Matej Brajkovič je nastopil na memorialu Ladislava Šrameka
Image-19088

Novice Splošno

NA EVROPSKEM PRVENSTVU V OSIJEKU TUDI DVA NAŠA PARASTRELCA

Parastrelca našega društva sta na evropskem prvenstvu v Osijeku dosegla zelo dobre rezultate
Image-19083

Različnost je ZAKON Novice Splošno

RAZLIČNOST JE ZAKON NA OŠ MEDVODE

Po daljšem času smo projekt Različnost je zakon ponovno predstavili na Osnovni šoli Medvode