SREČANJE IN OGLED ZANIMIVOSTI V OBČINI KOMENDA

Novice Foto

Naše društvo je spomladansko srečanje članov pripravilo 17. junija 2017 v Občini Komenda. Središče občine je Komenda, ki je ime dobilo po manjši upravni enoti (commenda) viteškega reda. V teh krajih so namreč od 1223 pa vse do leta 1872 imeli posesti Malteški vitezi.

Med znamenitostmi občine smo si naprej ogledali Lončarjev muzej v Podborštu pri Komendi. V stari zidani hiši in štirih lesenih poslopjih smo spoznali kmečko življenje pred več desetletji. Janez Lončar in njegov sin Jani sta zbrala in razstavila več kot 5.000 predmetov, ki so v preteklosti služili za opravljanje kmečkih opravil. Eksponati predstavljajo in ohranjajo bogato dediščino brez katere si naši zanamci sploh ne bi znali predstavljati vsakdanjega življenja svojih prednikov. V muzeju so tematsko predstavljene domače obrti z vsem mogočim orodjem; čevljarjev, mizarjev, tesarjev … Vse je zanimivo – od lončarstva z delavnico in okroglo pečjo za žganje lončevine, konjske opreme in kmečkih strojev, v katere so bili vpreženi konji ali govedo, do poljedelskih strojev. Poseben kotiček je namenjen gospodinjstvu in opremi domačije, novejši pa že traktorjem in motorjem, ki so poganjali stroje Ja, takrat ko so ljudje uporabljali ta orodja, so bili trdi časi. Bili pa so tudi lepi trenutki, ko so fantje ubrano zapeli na vasi ali pod okni deklet, otroci pa na topli krušni peči ob petrolejki poslušali pripovedke svojih babic in dedkov. Pa je prišel čas modernizacije in nam spremenil in olajšal življenje. Pa ga je res olajšal?
V Podborštu smo obrnili naše jeklene konjičke in kombije in se napotili do baročne romarske cerkve sv. Petra in cerkvenega vrta v Komendi. V cerkvi smo lahko občudovali oltar in prižnico, ki sta ena najlepših umetnin na Slovenskem. Načrte za oltar je naredil slikar Franc Jelovšek za kipe na prižnici pa Jakob Lohar. Ogledali smo si tudi Banbinijeve slike iz leta 1727, pod oltarjem pa je tudi počivališče relikvij rimskega mučenca sv. Urbana. Polno zanimivosti pa ponuja tudi po načrtih Jožeta Plečnika obnovljen in delno preurejen cerkveni trg. Krasijo ga: rimski kamen z delfinoma, Plečnikov spomenik žrtvam prve svetovne vojne, od leta 1995 pa tudi plošče z napisi žrtev druge svetovne vojne iz komendske župnije. Na trgu je tudi bronasti doprsni kip Petra Pavla Glavarja, ki je še posebej zaznamoval kraj našega obiska. Bil je slovenski magister bogoslovja in modroslovja, gospodarstvenik in mecen ter vnet čebelar. Leta 1752 je dal sezidati beneficiatsko hišo in vanjo namestil svojo bogato knjižnico v kateri je imel približno 2.000 knjig z najrazličnejših področij. Vse to nam je v cerkvi obrazložil Ivan Hlade.
Polni lepih vtisov in novih doživetij smo se nato odpravili na Križ, k osrednjemu prostoru našega spomladanskega druženja. Čakalo nas je zabavno popoldne s pestrim razvedrilnim programom, ki ga je s pozdravnim nagovorom odprla predsednica društva Mirjam Kanalec. Dobrodošlico in dobro počutje nam je v njihovem kraju zaželela predsednica Odbora za družbene dejavnosti Občine Komenda Viktorija Drolec, nato pa nas je navdušila otroška Folklorna skupina Avrikelj iz Komende, za njimi pa še odlični mešani pevski zbor Društva upokojencev Komenda.
Po dobrotah na žaru, ki jih tradicionalno pripravimo sami, postrežejo pa naše vrle osebne asistentke, smo uživali in sodelovali v razvedrilno zabavnem programu. Eni so se pomerili v vrtnem kegljanju, drugi v pikadu, vsi skupaj pa uživali v veselem druženju. Priprave so bile ponovno na ramenih vsestranske Mojce Burger in njenih sodelavcev, za dobro muziko pa je tudi tokrat poskrbel DJ Slavko.
Že po tradiciji pa na naših srečanjih pripravimo meddruštveno tekmovanje v ribolovu. Tokrat so ribiško srečo v bajerju Lahovče poleg domačih ribičev poskušali še ribiči paraplegiki in tetraplegiki iz DP Prekmurja in Prlekije, DP Podravja, DP Istre in Krasa ter DP Dolenjske, Bele krajine in Posavja. Na njihove vabe so prijeli le krapi skromnih velikosti pod tisoč grami. Zmagal je Venčeslav Bezjak – MS, drugo mesto je osvojil Miran Jernejšek – MB, tretje pa ribič organizatorjev Peter Kralj. Ribičem zmagovalcem je praktične nagrade podelila Viktorija Drolec.

Foto galerije