DOŽIVELI SMO ZAGORJE Z OKOLICO

Novice Foto

Tradicionalno jesensko srečanje smo člani in sodelavci 15. septembra 2018 doživeli v Občini Zagorje. Najprej smo se ustavili v Izlakah in si ogledali proizvodne prostore tovarne ETI Elektroelement d.o.o., zatem se zapeljali na Loke, do Rudarskega muzeja Zagorje, nato pa se napotili do osrednjega kraja našega druženja, kjer je med zasavskimi hribi letališče Aerokluba Zagorje.

ETI Elektroelement
ETI se je od leta 1950 pa do danes razvil v enega vodilnih svetovnih proizvajalcev stanovanjskih in poslovnih inštalacij, elektronike in polprevodnikov ter vrsto drugih naprav in orodij iz keramike in plastike. V koncernu ETI, s hčerinskimi družbami doma in v tujini, je našlo zaposlitev več kot 1.850 angažiranih ljudi, svoje izdelke pa prodaja v več kot 60 držav po celem svetu. Ustavila jih ni niti recesija in konkurenčni pritiski, prihodnost bodo še naprej gradili na kakovostni ponudbi, dobiček pa namenili v tehnološki razvoj novih proizvodov. Po izredno velikem kompleksu koncerna nas je vodila Sabina Pešec in nam sproti predstavljala potek proizvodnje. Obrat varovalk je robotiziran, stikala pa sestavljajo še ročno. Slišali smo veliko zanimivega o tem uspešnem koncernu, ki 95 odstotkov proizvodov izvozi in ki ga s številnim strokovnjaki vodi mag. Tomaž Berginc.

Rudarski muzej Zagorje
Strojnica jaška rudnika Loke pri Kisovcu je bila leta 1995 spremenjena v manjši rudarski muzej, v letu 2015 pa je muzej dobil zasluženo podobo. Različna orodja in pripomočke ter fotografsko in dokumentarno gradivo prikazujejo zgodovino rudarjenja in dogodke iz dela in življenja rudarjev. Zgodba o rudarjenju je dolga več kot 250 let in je polna zanimivih resnic ter spominov, ki jih nosijo upokojeni rudarji ter njihove družine.
Z obiskom muzeja smo se soočili z delčkom zanimive zgodovine časa, ki ga je Zagorje doživelo in ga kot rudarsko središče vrisalo na zemljevid Evrope.
Jame v zagorski dolini so že zaprte in zasute, zato so izdelali simulacijo rudniških podzemnih prostorov in dvajsetminutno multimedijsko projekcijo, ki pa je žal v prvem nadstropju muzeja. Obiskovalci lahko podoživijo podobne občutke, kot so jih doživljali rudarji, ko so se spustili globoko pod zemeljsko površje. Od blizu lahko vidijo: še leseno in tudi že kovinsko podporje jamskih prog, jamski transport, križišče prog, različne vrste odkopnega podporja in še vrsto drugi zanimivosti, ki tako ne bodo šle v pozabo. Zanimivo je, da so bili pri rudniku zaposlene tudi ženske in otroci, ki so opravljali lažja dela v jami kot je npr. čiščenje vozičkov in orodja.
Pred ogledom so nam postregli »knapovsko« malico, nato pa sta nam v dveh skupinah muzej predstavila Simon Omahne in Milan Razboršek. Ogledali smo si ogromno strojnico, kjer so na stenah razstavljena različna orodja, stare svetilke, čelade in številne fotografije, ki prikazujejo dolgoletno zgodovino rudarjenja. V tem prostoru imajo tudi kip sv. Barbare, zavetnice rudarjev. Na prostem so na tirnicah razstavljeni vagončki za transport izkopanega črnega zlata.
Rudarji svoj praznik praznujejo 3. julija v spomin na stavko, ki se je 3. julija 1934 začela v Zagorju v jami Kotredež.

Aeroklub Zagorje
Prispeli smo do Aerokluba Zagorje in doživeli vrsto prijetnih presenečenj. Presenečenje že s tem, ker je letališče nastalo na platoju Ruardi nad Zagorjem in ga mnogi poznajo po plazu, ki je po izravnavi sploh omogočil izgradnjo manjšega hangarja in 450 metrov dolge vzletne in pristajalno stezo. Letališče med zasavskimi hribi na nadmorski višini 350 m, je tudi eno najbolj prijaznih letališč v Sloveniji.
Po pozdravnem nagovoru predsednice društva Mirjam Kanalec nam je dobrodošlico zaželel župan Občine Zagorje Matjaž Švagan. Povedal nam je nekaj zanimivosti občine in se v pogovoru, ki je tekel o dejavnosti našega društva, kar nekaj časa zadržal med nami. Ob tem naj povemo, da nas je občina prijetno presenetila z brezplačno pogostitvijo z dobrotami na žaru, knapovsko malico (pripravilo jih je mesarstvo Kum – Slavko Lazar) in napitki. Dobrodošlico je vsem zaželel tudi zasavski socialni poverjenik Marjan Zupanec, obiskali pa so nas tudi varovanci Vzgojno varstvenega centra iz Zagorja.
V nadaljevanju prijetnega druženja v izredno toplem in sončnem vremeni slikovite pokrajine nad Zagorjem, je sledilo novo presenečenje. Polet s helikopterjem! Petnajstminutni polet nad zasavsko dolino je šestim članom omogočilo društvo, s prodajo srečk po pet evrov in žrebanjem je poletelo še šest potnikov, kar nekaj članov pa so si zanimiv panoramski polet privoščili sami. Za malo več adrenalina je pri vzletu poskrbel izkušeni pilot Tomaž Kralj. Med poleti helikopterja je Aeroklub predstavil predsednik Alojz Završnik, ki je preoblikoval zmajarski Aeroklub Zagorje v klub letal generalne kategorije. Povedal je, da imajo štiri letala, dva v skupini generalna in dva ultra lahka.
Za popestritev popoldneva je Adam Dmitrovič praktično predstavil paraolimpijski šport za težje gibalno ovirane invalide Boccio, vodja atletike pri društvu Andrej Omahen pa atletiko.
Tudi tokratne organizacijske niti so bile v rokah Mojce Burger in njenih sodelavcev, pomagale so osebne asistentke, za glasbo pa je poskrbel DJ Slavko KrajncPoglejte zanimivo fotogalerijo!

Foto galerije