SLIKARSKA DELAVNICA V SPOMIN SILVU MEHLETU

Različnost je ZAKON Novice Foto

Naše društvo je 7. septembra 2022 na terasi Gostišča Livada pripravilo drugo slikarsko delavnico slovenskih slikarjev tetraplegikov in paraplegikov.

Tokratno delavnico smo posvetili spominu našega odličnega slikarja in prijatelja Silva Mehleta.
Po prometni nesreči v letu 1993 je Silvo postal izredno težko gibalno oviran tetraplegik, tako da je svoja dela ustvarjal v postelji ali pa napol leže v invalidskem vozičku, ki ga je upravljal z usti. V letu 2002 se je udeležil prve slikarske delavnice v Semiču, nato pa, očitno z velikim slikarskim talentom, izredno hitro napredoval. Že v letu 2003 je namreč postal štipendist, s 1. marcem 2011 pa pridruženi član elitnega Mednarodnega združenja slikarjev, ki slikajo usti ali nogami (VDMFK). V Mehletovi kratki ustvarjalni poti so nastala številna čudovita dela.

Silvo se je velikokrat pridružil ekipi pri predstavitvi projekta »Različnost je zakon« in učencem po osnovnih šolah s svojim slikanjem z usti dokazoval, da je življenje samo eno in da se kljub težki poškodbi ne konča.
Na slikarski delavnici so pod mentorskim vodstvom Rassa Causeviga slikarske tehnike - olje in akril na platno, risba, DIP, rezbarjenje in oglje nadgrajevali: naš slikar Željko Vertelj, ki je član Mednarodnega združenja slikarjev, ki slikajo z usti ali nogami, Franc in Irena Ekart, Klavdij Leban, Miran Jernejšek, Ivan Regoršek in vodja kulturnih dejavnost pri Zvezi paraplegikov Slovenije Metod Zakotnik.
Slikarje je k umetniškem ustvarjanju spodbujal pano z napisom - TVOJA OVIRANOST NE SME OMEJEVATI TVOJIH ZMOŽNOSTI!

Ob zaključku je se je slikarjem zahvalila in poudarila pomen kulturne dejavnosti pri društvu predsednica Mirjam Kanalec in ženi pokojnega slikarja Heleni Mehle izročila šopek s sliko mentorja naših slikarjev Rassa Causeviga. Helena je ob tem vidno ganjena dodala, da je slikanje lepa umetnost in še posebej primerna tudi našim najtežje gibalno oviranim članom. Seveda se je organizatorju zahvalil tudi vodja kulturnih dejavnosti pri Zvezi paraplegikov Slovenije Metod Zakotnik.
Lep kulturni dogodek je podprl JSKD.

Že več kot 15 let po izobraževalnih ustanovah in na javnih dogodkih izvajamo projekt »Različnost je zakon!«. Z njim želimo osveščati družbo in razbijati stereotip invalidnosti, predvsem pa opozarjati na nevarnosti, ki prežijo na posameznika v vsakdanjem življenju, s poudarkom na prometni varnosti.
Oblikovanje ustreznih stališč in odnos do prometne varnosti se začne že v zgodnjem življenjskem obdobju, zato je naš projekt usmerjen predvsem v mlade. Preko interaktivnih delavnic, ki jih vodijo naši člani, in skozi njihove osebne zgodbe osveščamo o poškodbah hrbtenjače in opozarjamo na najbolj pogoste vzroke za njihov nastanek.
Za nami je več kot 15 let izkušenj, preko 200 predstavitev in preko 20.000 slušateljev.

Če bomo pred poškodbo obvarovali samo enega otroka, smo dosegli svoj cilj.


KAJ PRAVIJO DRUGI O NAS?

Barbka Drobnič, ravnateljica OŠ Dob: »Društvo paraplegikov nam vsako leto na zelo nazoren način pokaže njihovo življenje in delo. Veseli in počaščeni smo, da smo in bomo del njihovih zgodb, zato si želimo njihove prisotnosti na OŠ Dob.«

Hajdeja Praprotnik, vodja projekta Korak k Sončku, OŠ Šmartno pri Litiji: »Z velikim zadovoljstvom se vam zahvaljujemo za sodelovanje. Z izvedbo programa osveščanja in preventive v cestnem prometu – Različnost je zakon! smo bili izredno zadovoljni. Želimo vam, da bodo vaši člani še naprej tako pozitivni in s takšno zagnanostjo osveščali našo mladino. Veselimo se nadaljnjega sodelovanja in vas lepo pozdravljamo.«

Sonja Koželj – Juhant, koordinatorica Zdrave šole na OŠ Rodica: »Zelo sem vesela, da lahko sodelujemo in skupaj z društvom pripravimo tako zanimivo izkustveno vsebino, pomembno za življenje naših otrok.«

Image-8797

Različnost je ZAKON Novice Foto

MED RAZSTAVLJALCI TUDI TRIJE NAŠI UMETNIKI

Založba UNSU je 30. marca 2012 v prostorih Galerije Družina v Ljubljani odprla zanimivo razstavo na temo Velika noč. Na njej svoja dela razstavljajo slikarke in slikarji, ki slikajo z usti ali nogami. Na stenah galerije visijo tudi dela treh naših…
Image-8662

Različnost je ZAKON Novice Foto

OBISKALI SMO OSNOVNO ŠOLO VELIKE LAŠČE

22. marca je Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine v okviru projekta Različnost je zakon obiskalo OŠ Primoža Trubarja v Velikih Laščah.

Različnost je ZAKON Novice Splošno

BRALCI NOVOLETNO ŠTEVILKO IZZIVA ŽE PREBIRAJO

Naše priljubljeno glasilo IZZIV je spet obsežno. Številne prispevke in zanimive fotografije lahko prebirate kar na dvainosemdesetih straneh. Še dobro, da so prazniki pred nami in bomo za branje imeli nekoliko več časa. In kaj vse je urednica Mirjam…
Image-5850

Različnost je ZAKON Novice Foto

PREDSTAVITEV ŠE NA SREDNJI ZDRAVSTVENI ŠOLI

V letošnjem šolskem letu smo se s programom osveščanja in preventive »Različnost je zakon,« predstavili že na štirih osnovnih in dveh srednjih šolah. Zadnja od teh je bila 18. oktobra na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani, ki jo obiskuje okrog 1000…
Image-5799

Različnost je ZAKON Novice Foto

PREDSTAVITVI PRISLUHNILO VEČ KOT 200 DIJAKOV

Program osveščanja in preventive – »Različnost je zakon,« smo 11. oktobra, podobno kot na osnovnih šolah, predstavili tudi dijakom gimnazije in srednje vzgojiteljske šole za Bežigradom v Ljubljani.
Image-5693

Različnost je ZAKON Novice Foto

DAN PARAPLEGIKOV NA OSNOVNI ŠOLI POLJANE

Predstavniki Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine smo v letošnjem šolskem letu program osveščanja in preventive, ki smo ga poimenovali »Različnost je zakon,« do sedaj predstavili že na štirih osnovnih šolah. Zadnja, ki smo jo obiskali 7.…
Image-5630

Različnost je ZAKON Novice Foto

PONOVNO NA OŠ VENCLJA PERKA V DOMŽALAH

Osnovno šolo Venclja Perka v Domžalah smo v novem šolskem letu obiskali že 20. septembra 2011. Takrat, 4. oktobra, smo poslanstvo našega društva ter življenje in delo paraplegikov in tetraplegikov predstavili učencem sedmega, osmega in devetega…