Literati

»Umetnost je čudovita vrednota življenja. Kdor se ji preda«, pravi francoski pisatelj Paul Jean, »je varen pred viharji našega notranjega in zunanjega sveta.«

Srečnih trenutkov je vedno premalo. Toda, kako bi vedeli kaj so srečni trenutki, če v svojih preizkušnjah ne bi doživeli tudi kaj neprijetnega. Iz potrebe po volji za rešitev, da odgovorimo na vprašanja svojega življenja, nam prihaja na misel kot možnost in poskus, prav literatura.

In tako je literarna ustvarjalnost vzklila tudi pri treh naših članih – Darinki Slanovec ter žal že pokojni Marjetki Smrekar in pokojnemu Janezu Klemencu.

Zbirka Darinke Slanovec Zbirka Marjetke Smrekar Knjiga Janeza Klemenca
 SLED ANGELOV  V SONCE VEČNOSTI  FANT NIKOLI VEČ ...

TAKO PREPROSTO

Videla sem, kako je sonce na nebu zažarelo
kakor vsemogočna božja roka
in začudila sem se,
zakaj ljudje jočejo.

Ko si mi tisto popoldne,
že skoraj zvečer,
glavo položil v naročje
za boj nemočen
sem jaz, majhen otrok,
odrasla
tako nepričakovano,
tako preprosto.

Darinka Slanovec

VIDELA SEM ZARJO

Videla sem zarjo.
Objela je moje notranje oči,
pobožala mojo dušo.
Zarja, rojena v odrešenjski
muki.

Videla sem človeka.
Nasmehnil se je,
mi podaril odpuščanje.
Moj jutri bo poln sonca!

Marjetka Smrekar

"Nikoli ne pozabim našega gostovanja z »Veroniko Deseniško« v Begunjah pri Cerknici. Igra je bila napovedana, plakati razobešeni, preko noči pa je zapadlo več kot pol metra snega in še je snežilo, ko smo se odpravljali na pot z vsemi našimi igralskimi rekviziti. Kovčke z oblačili in kulise smo naložili na velike kmečke sani, ki sta jih vlekla iskra konjiča s kraguljčki na komatih.

Iz knjige Janeza Klemenca