Potapljanje

Potapljači se najprej potapljajo v bazenuPotapljamo se tudi paraplegiki in tetraplegiki. Pravzaprav je potapljanje koristno za vse vrste gibalne oviranosti, zato so ga nekatere sodobnejše rehabilitacijske ustanove v svetu vključile celo v svoj rehabilitacijski program. Pritisk v primerni globini vode namreč pozitivno vpliva na izboljšanje gibalnih funkcij, koristni pa so tudi drugi učinki vode. Učinkovitost in smisel tega programa je že v letu 2003 na fiziatričnem kongresu predstavil izraelski center za rehabilitacijo.

Slovenski paraplegiki smo se s potapljanjem seznanili v začetku leta 2002 v sklopu pilotnega projekta »POTAPLJANJE ZA LJUDI S POSEBNIMI POTREBAMI,« ki ga je pripravilo združenje IAHD-ADRIATIC . Še isto leto se je nekaj paraplegikov aktivno vključilo v združenje in v juniju 2003 že uspešno končalo teoretično in praktično šolanje za osnovno potapljaško kategorijo po CMAS.

Sledijo zahtevnejši potopi v morjuPotapljaški tečaji potekajo skozi rekreacijo v priložnostnih bazenih, teoretični del pa v domu v Semiču. Zdaj, ko imamo v Pacugu svoj dom z velikim bazenom, se bodo razmere za organizacijo, kvalitetno in varno izvajanje tečajev, še povečale. Tečaj vodi licencirani IAHD inštruktor skupaj z asistenti in zdravniki. Prisotni so v vseh sklopih programa in skupaj z inštruktorjem določijo omejitve posamičnih kandidatov.
Ko tečajniki uspešno zaključijo šolanje se organizirano potapljajo v morju, kar je vsekakor bolj zanimivo in privlačno. V letu 2012 pa se je nekaj potapljačev paraplegikov na zaledenelem rudniškem jezeru pri Kočevju potapljalo celo pod ledom. Potapljanje je spremljala zdravniška ekipa in ugotovila - prvi rezultati kažejo, da ob dobri pripravi na potop potapljači s poškodbo hrbtenjače niso nič manj ogroženi kot vsi drugi rekreativni potapljači,. Vendar bo treba na podrobnejše rezultati še počakati.