Namen - cilji - naloge

NAMENI, CILJI IN NALOGE

ZA URESNIČEVANJE POSLANSTVA DRUŠTVA

Od prevozov so odvisne vse dejavnosti Občni zbor članov društva Predavanje o boleznih sodobnega časa Šport je pomemben za ohranjevanje zdravja

Društvo:

• Ugotavlja in zagovarja posebne potrebe paraplegikov in tetraplegikov ter zastopa njihove interese.
  • Opravlja naloge v skladu s predpisi, na podlagi pogodb in pridobljenih pooblastil.
  • Pripomore k dvigu in izboljšanju kakovosti življenja paraplegikov in tetraplegikov.
  • Ustvarja pogoje, išče rešitve in podpira ukrepe za celovito vključitev paraplegikov in tetraplegikov v življenjsko in delovno okolje ter v vse oblike družbenega življenja, ob enakih pogojih, kot jih imajo neinvalidne osebe.
  • Izvaja programe odpravljanja arhitekturnih ovir v grajenem, bivalnem in delovnem okolju ter tako spreminja in ustvarja invalidom prijazno okolje, ki omogoča kvalitetno bivanje.
  • V namen sanacije mobilnosti paraplegikov in tetraplegikov nudi pomoč in svetovanje pri nakupih prevoznih sredstev.
  • Nudi pomoč in svetovanje pri oskrbovanju z ortopedskimi pripomočki ter servisiranju le-teh.
  • Oblikuje in izvaja posebne socialne, zdravstvene, izobraževalne, športne, kulturne in interesne programe.
  • Nudi pomoč pri uveljavljanju pravic s področja varovanja zdravja, medicinske in socialne rehabilitacije, bivanja, socialne varnosti, zaposlovanja, kulture ter športa in rekreacije.
  • Pomaga članom pri reševanju življenjskih težav, svetuje in pomaga pri uveljavljanju njihovih pravic.
  • Aktivno vključuje novo poškodovane mlade paraplegike in tetraplegike v socialno okolje.
  • Organizira in izvaja aktivnosti za ohranitev zdravja in druge rehabilitacijske programe v sodelovanju z Zvezo paraplegikov Slovenije.
  • Pridobiva in posreduje informacije o težavah, ki pestijo funkcionalno ovirane osebe.
  • Obvešča člane o strokovnih dognanjih na področju paraplegije in tetraplegije.
  • Organizira družabna srečanja, katerih namen je razvijanje socialnih spretnosti članov.
  • Neformalno izobražuje in usposablja za aktivno sodelovanje v družbi.
  • Usposablja prostovoljce za pomoč in delo s paraplegiki in tetraplegiki.
  • Osvešča širšo javnost in pristojne institucije o problemih paraplegije in tetraplegije ter deluje na področju preventive.
  • Prizadeva si za oblikovanje družbene miselnosti, ki bi zmanjšala diskriminacijo paraplegikov in tetraplegikov..
  • Društvo združuje osebe z okvaro hrbtenjače (spinalna poškodba) - paraplegija, tetraplegija, parapareza, tetrapareza.