Ob ogledu opere Devica OrleanskaNekaj naših članov si je 4. februarja 2020 v ljubljanski operni hiši ogledalo opero – Devica Orleanska. To delo skladatelja Petra Iljiča Čajkovskega je bilo v letošnjem januarju po skoraj poldrugem stoletju od njenega nastanka, prvič uprizorjeno na slovenskem odru.
Samosvoja operna stvaritev Devica Orleanska (1881 St. Petersburg), napisana v slogu vélike francoske opere, je skladateljevo peto operno delo in hkrati prvo, ki je bilo v Pragi leta 1882 izvedeno zunaj meja njegove domovine.

 

Pred ogledom predstaveBrezplačni ogledV njej se zgodovinsko ozadje zgodbe o usodi francoske heroine iz 15. stoletja prepleta z mešanico veličastnega razkošja in melodramatičnih pasaž.
In še nekaj o Devici Orleanski. Komaj sedemnajstletna Ivana Orleanska je poveljevala francoski kraljevi vojski in kralja Karla VII. prepričala, da je pregnal Angleže iz Francije. Leta 1429 ji je zaupal vodstvo armade v obleganju Orleansa in drugih spopadih. Z njenimi vojaškimi zmagami se je tehtnica v stoletni vojni odločilno prevesila na stran Francozov. Njene zmage so omogočile kronanje Karla VII., zaradi česar je njeno družino nagradil s plemstvom. Toda Vojvoda Burgundski jo je priprl in prodal Angležem, kjer jo je proangleška duhovščina na montiranem sodnem procesu obtožila krivoverstva in jo obsodila na usmrtitev s sežigom na grmadi.
V operni hiši so naše obiskovalce zelo lepo sprejeli, za kar se jim še posebej zahvaljujemo.

Logotip Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine

Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine je bilo ustanovljeno 5. decembra 1978 in združuje skoraj tretjino vseh slovenskih paraplegikov in tetraplegikov.
Namen in cilj društva je prostovoljno in neodvisno združevanje paraplegikov in tetraplegikov zaradi ugotavljanja in zadovoljevanja njihovih posebnih potreb ter zastopanja njihovih interesov.

Društvo paraplegikov
ljubljanske pokrajine
Dunajska cesta 188 - 1000 Ljubljana

Telefon: +386 (01) 569-11-23
Telefaks: +386 (01) 569-11-24
GSM: 041 649-806 - 051 649-806

E-pošta: dlj.paraplegik@guest.arnes.si
Splet: www.drustvo-para-lj.si

Transakcijski račun:
SI56 6100 0001 8731 144

Davčna številka:
92039456

Twitter YouTube QR koda
mt_ignore Facebook